تبلیغات
انجمن معلولین جسمی و حرکتی اردبیل

انجمن معلولین جسمی و حرکتی اردبیل
چه زیباست.....لحظه های تلاش برای موفقیت 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
به پایگاه خبری اینترنتی انجمن معلولین جسمی و حرکتی استان اردبیل چه نمره ای می دهید؟

لینک های مفید

نمایندگان مجلس با کاندیداتوری افراد نابینا و کم‌بینا در انتخابات مجلس مخالفت کردند

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح اصلاح بند 6 ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با کاندیداتوری افراد کم‌بینا و نابینا در انتخابات مجلس شورای اسلامی مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در جریان رسیدگی به این موضوع حامد قادرمرزی نماینده مردم قروه در مخالفت با طرح مذکور اظهار کرد: بهتر است به جای تصویب قوانین این‌چنینی، به فکر حقوق شهروندی معلولان و نابینان باشیم که در جامعه تصمیماتی اتخاذ شود تا اشتغال آنها نیز فراهم گردد.

وی افزود: افرادی که نابینا یا کم‌بینا باشند در صورتی که در انتخابات مجلس انتخاب شوند باید توجه کنند که انجام کار نمایندگی به ویژه حضور در فعالیت‌های صحن علنی مجلس و کمیسیون‌های تخصصی کار دشواری است.

همچنین فاطمه آلیا طراح طرح مذکور و موافق این طرح در اظهاراتی بیان کرد: دولت در زمینه بازنگری در قانون مربوط به افراد معلول، لایحه‌ای را در دست اقدام دارد که به زودی ارائه می‌کند.

وی با بیان اینکه اکنون شرایط زمانی با توجه به امکانات و تجهیزاتی که وجود دارد متفاوت شده است، گفت: تجهیزات و امکاناتی که در حال حاضر در کشور وجود دارد می‌تواند در خدمت نابینان باشد تا آنها بتوانند با استفاده از آنها وظیفه خود را انجام دهند. کار ما نمایندگان در جهت انجام برخی کارها نرم‌افزاری است لذا با استفاده از امکاناتی که وجود دارد این افراد می‌توانند در حوزه نمایندگی نیز فعالیت داشته باشند البته سازمان بهزیستی نیز تجهیزات را خریداری کرده است.

به گزارش ایسنا، جواد هروی نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی نیز در مخالفت با این طرح، خاطرنشان کرد: استفاده از امکاناتی مانند خط بریل و راهکارهایی که اعلام شد راهکار سنجیده و عملی نیست، همان‌طور که طراحان نیز اعلام کردند این افراد می‌توانند با استفاده از فناوری نوین کار خود را انجام دهند و این راهکار دلیلی بر ضعف این طرح نیز می باشد.

نماینده مردم قائنات در مجلس با اشاره به اصل 3 بند 9 قانون اساسی در مورد رفع تبعیض‌های ناروا و ایجاد امکانات عادلانه، اظهار کرد: تصویب چنین طرحی رفع تبعیض نیست عین تبعیض است. ما با این کار از کسانی که سلامت کامل دارند سلب مسئولیت می‌کنیم بعد افراد معلول و یا نابینا را با حضور در اینگونه مجالس دچار مشکل می‌کنیم. با این کار نه تنها به روشندلان و معلولان حرمت نهاده نمی‌شود بلکه عملا ظرفیت‌های آنها را به چالش می‌کشاند.

این عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس با تاکید بر اینکه بسیاری از قوانینی که این روزها به تصویب مجلس می‌رسد عجولانه است، اظهار کرد: انتظار می‌رود طرح‌ها با تامل بیشتری به مجلس ارائه شود و با نگاه دقیق‌تر و سنجیده‌تر نسبت به آن تصمیمات لازم اتخاذ گردد.

حجت‌ خدایی سوری نماینده سلسله و دلفان نیز در موافقت با طرح ارائه شده،‌ خاطرنشان کرد: استفاده از تجهیزاتی که در داخل و یا خارج از کشور وجود دارد و امکان فراهم کردن آن نیز است می‌تواند به این افراد کمک کند و اعلام کاندیداتوری آنها در انتخابات در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند و مردم هم به آنها رای دهند می‌تواند زمینه حضور آنها را در مجلس شورای اسلامی فراهم کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر نیز تعدادی از نابینان در مشاغل مهمی مشغول به کار هستند.

رجب رحمانی نماینده تاکستان و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مخالفت با طرح اصلاح بند 6 ماده 28 قانون انتخابات مجلس اظهار کرد: احترام به جانبازان که ریشه‌های انقلاب هستند با تصویب چنین مصوباتی حل نمی‌شود. باید احترام آنها به گونه‌ای دیگر در سراسر کشور افزون داده شود.

وی با اشاره به اصل 84 قانون اساسی که هر یک از نمایندگان در برابر تمام ملت مسئول است، گفت: در حال حاضر در بسیاری از شهرستان‌ها مردم کارهای قضایی، اجرایی و تقنینی خود را به نماینده واگذار می‌کنند و کار یک نماینده کار بسیار سختی است که نیازمند است فعال و پرجنب و جوش باشد.

رحمانی با بیان اینکه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نیز قوانینی را وضع کرده که به نفع اینگونه افراد باشد، گفت: مساله نمایندگی نوعی نظارت اجرایی است و شخص نماینده در مقابل کل کشور مسئول است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، مجتبی رحماندوست نماینده مردم تهران در موافقت با این طرح، گفت: کار مجلس متمرکز است و ما در کشور افرادی را داریم که از دو چشم هم نابینا هستند اما فعالیت دارند.

وی ابراز عقیده کرد: کسی که از چشم نابینا باشد می‌تواند تمرکز بیشتری نسبت به کارهایی که انجام می‌دهد داشته باشد لذا ما نابینا بودن را منعی برای حضور در مجلس نمی‌بینیم.

کولیوند نایب رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور نیز در پایان پس از اظهارات مخالفان و موافقان، گفت: انتخاب این افراد در انتخابات مجلس و تشخیص آن با مردم است. اگر ما محدودیت را برداریم آنها نیز شاید بتوانند وظیفه نمایندگی مجلس را انجام دهند.

وی با بیان اینکه انجام این کار در فضای بین‌المللی اثر مهمی دارد، گفت: اگر مسئولیت برداشته شود تاثیر مطلوبی در فضای بین‌المللی خواهد داشت اما ضمن در نظر گرفتن حقوق مساوی برای همگان به خلاقیت نابینان نیز باید توجه شود.

به گزارش ایسنا، کلیات این طرح به رای گذاشته شد که با 92 رای موافق، 57 رای مخالف و 14 رای ممتنع به تصویب مجلس نرسید و این طرح از دستور کار مجلس خارج شد.


برچسب ها: نمایندگان مجلس، روز جهانی معلولان،
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

انجمن معلولین جسمی و حرکتی اردبیل در سال 1380 تأسیس یافت و بعد از 6 سال فعالیّت در زمینه خدمت رسانی به معلولین با وقفۀ 3 ساله مواجه شد اما با همّت عده ای از معلولان بزرگوار مجدداً فعالیّت خود را از سال 1389 شروع کرده است.

آدرس دفتر: اردبیل - دروازه مشگین – جنب داروخانه قدس و دفتر اسناد رسمی 83
تلفن تماس 3363013 - 0451
ساعت کاری 7/30 الی 14/30
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

.

تماس با ما

فروش بک لینکطراحی سایت