تبلیغات
انجمن معلولین جسمی و حرکتی اردبیل

انجمن معلولین جسمی و حرکتی اردبیل
چه زیباست.....لحظه های تلاش برای موفقیت 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
به پایگاه خبری اینترنتی انجمن معلولین جسمی و حرکتی استان اردبیل چه نمره ای می دهید؟

لینک های مفید
قانون جامع معلولان و سرهای بی‌كلاه

از نمد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان برای معلولان كلاهی بافته نشد


قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در حالی پا به نهمین سال تصویب خود می‌گذارد كه در طول این سال‌ها، از این نمد برای معلولان كلاهی بافته نشد و قرار است این قانون پس از كار كارشناسی، یك بار دیگر برای اصلاح به مجلس شورای اسلامی ارجاع شود؛ هرچند ممكن است به مجلس فعلی نرسد.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این موضوع كه اصلاح قوانین، امری راهگشاست، شكی وجود ندارد، اما اختصاص بودجه، اراده مسوولان امر و ضمانت اجرا نیز در جهت حل مشكلات معلولان ضروری به نظر می‌رسد.

اجرای قانون مهم‌تر از تصویب آن است

محمودنژاد ـ رئیس هیئت مدیره جامعه معلولان ایران ـ در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درخصوص ارجاع مجدد این قانون به مجلس، با بیان این‌كه ضمانت اجرای قانون بسیار مهم‌تر از تصویب آن است، اظهار كرد: درخصوص معلولان، قانون كم نداریم ، اما آن‌چه مهم است، ضمانت اجرایی آن است كه از بدو تاسیس قانون جامع حمایت از حقوق معلولان تا كنون برای حل مشكلات این قشر، به آن بی‌توجهی شد.

محمودنژاد یادآور شد: دولت جمهوری اسلامی كنوانسیون بین‌المللی حقوق افراد دارای معلولیت را در سال 89 پذیرفت و آن را در سازمان ملل امضا كرد. پس پذیرش این كنوانسیون بدین معناست كه ما كمبود قانون نداریم، بلكه با كمبود دیدگاه مواجه هستیم.

اشتغال عمده‌ترین مشكل معلولان

رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان تصریح كرد: از عمده‌ترین مشكلات افراد دارای معلولیت اشتغال آنان است، اما به طور مثال یكی از نواقص این قانون در ماده 7 آن است كه آمده «اختصاص حداقل سه درصد (3%) از مجوزهای استخدامی (رسمی- پیمانی- كارگری) دستگاه‌های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات، شركت‌ها و نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه‌هایی كه از بودجه عمومی كشور استفاده می‌كنند به افراد معلول واجد شرایط» كه عبارت «واجد شرایط» به نقطه ضعف این قانون تبدیل شده و باعث شده تا بعضی ارگان‌ها مثل شركت نفت یا بانك‌ها خود را مستثنی از اجرای آن بدانند.

وی درخصوص ماده 9 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان نیز كه طبق آن وزارت مسكن، بانك مسكن و بنیاد مسكن انقلاب اسلامی موظفند حداقل 10 درصد از واحدهای مسكونی احداثی استیجاری و ارزان‌قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسكن اختصاص دهند، گفت: وزارت مسكن می‌گوید این قانون مربوط به زمانی می‌شود كه وزارت مسكن، خانه‌های ارزان قیمت می‌ساخت؛ در حالی كه هم‌اكنون نزدیك به 10 سال است كه ساخت مسكن ارزان قیمت متوقف شده است. بنابراین اجرای این قانون نیز خود به خود لغو می‌شود.

رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان، اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را نیازمند دو شرط اصلی دانست و خاطرنشان كرد: شرط اول این است كه باید حتما در آن اشاره شود هیچ یك از مصوبات مجلس مفادی از این قانون را نقض نمی‌كند، مگر این‌كه صراحتا به آن اشاره كند.

محمودنژاد با ذكر مثالی در این خصوص كه در قانون پیش‌بینی شده معلولین از پرداخت عوارض و مالیات شهرداری معاف هستند، اظهار كرد: متاسفانه بر اساس مالیات بر ارزش افزوده، شهرداری‌ها این قانون را لغو كردند. در صورتی كه زمانی شهرداری می‌تواند مالیات بر ارزش افزوده آن را حذف كند كه صراحتا مجلس عنوان كند «معلولان نیز مستثنی نیستند».

وی شرط دوم را اختصاص بودجه به این قانون دانست و افزود: باید حتما بودجه‌ لازم برای اجرای این قانون از طریق هدفمندی یارانه‌ها و یا ذخیره ارزی، بودجه عمومی كشور و یا از هر طریق دیگری پیش‌بینی شود.

كمیسیون اصل 90 مجلس هیچ‌گاه از دولت نپرسید آیا شما قانون معلولان را اجرا می‌كنید یا نه؟

رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان هم‌چنین با انتقاد از كمیسیون اصل 90 مجلس گفت: كمیسیون اصل 90 وظیفه نظارت بر اجرای قوانین را دارد، اما هیچ‌گاه از دولت نپرسید كه آیا شما این قانون را اجرا می‌كنید یا نه؟

اجرای بخشی از قانون حمایت از حقوق معلولان نیازمند بودجه 2 هزار میلیارد تومانی است

محمونژاد افزود: بیش از 2 هزار میلیارد تومان بودجه برای اجرای بخشی از قانون جامع حمایت از حقوق معلولان نیاز است؛ در حالی كه هم‌اكنون این رقم به بیش از 400 میلیارد تومان نمی‌رسد.

رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان تصریح كرد: با استفاده از نقدهایی كه به این قانون صورت گرفته و بیش از 10 ماه كار كارشناسی بر روی آن انجام شده، امیدوارم مجلس دید و نگاه مثبتی به آن داشته باشد.

وی با بیان این پیشنهاد كه مجلس این قانون را به صورت لایحه ارایه كند، تاكید كرد: اگر این قانون به صورت لایحه ارایه شود، دولت بار مالی آن را می‌پذیرد، اما اگر به صورت طرح ارایه شود، مطمئنا ضمنات اجرایی نخواهد داشت و امكان تحقق آن كمتر خواهد شد.

حذف روز جهانی معلولان از تقویم، اقدام مناسبی نبود

رئیس هیئت مدیره جامعه معلولان ایران با انتقاد از حذف روز جهانی معلولان از تقویم كشور اظهار كرد: حذف این روز از تقویم كشور توسط موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران كار بسیار اشتباهی بود. مگر مشكلات معلولان اعم از مسكن، اشتغال، باورهای غلط فرهنگی و ... حل شده است؟ مگر آموزش و پرورش، معلمان معلول را برای تدریس پذیرش می‌كند كه ما بگوییم نیازی به روزجهانی معلولان نیست؟

محمودنژاد با بیان این‌كه هم‌اكنون مستمری معلولان ماهانه 40 هزار تومان است، گفت: وقتی معلولین حتی بریس و عصا را با هزینه‌ شخصی خود تهیه می‌كنند، وقتی بیش از 12 هزار دانشجوی معلول با نگرانی از پرداخت شهریه به سر می‌برند، وقتی مناسب‌سازی معابر و ساختمان‌ها صورت نمی‌گیرد، من فكر می‌كنم حذف روز جهانی معلولان از تقویم كار نامناسبی بود.

رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان با اظهار امیدواری از این‌كه نمایندگان مجلس هنگام تصویب قانون رسما روز جهانی معلولان را تصویب كنند، تاكید كرد: به نظر می‌رسد شایسته است رییس‌جمهور نیز باید همزمان با سالروز جهانی معلولان برای جمعیت 3 میلیونی معلولان كشور پیام تبریك بفرستد؛ كاری كه در دیگر كشورهای جهان توسط روسای جمهور صورت می‌گیرد.

به گزاریس ایسنا، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی نیز پیش از این از واکنش رئیس سازمان بهزیستی به اقدام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در خصوص حذف روز جهانی معلولان از تقویم ملی اشاره کرده و گفته بود: طی نامه‌ از سوی رئیس سازمان بهزیستی، از این اقدام انتقاد شده است.

مسكن مهر معلولان؛ زخمی كه سر باز می‌كند

محمودنژاد درخصوص طرح مسكن مهر و اختصاص واحدهایی به معلولان گفت: این گلایه نیز از مسوولان امر وجود دارد. مسكن مهر معلولان لاینحل باقی مانده و به عنوان یك زخم دارد سر باز می‌كند.

محمودنژاد با بیان این‌كه متاسفانه كارگاه‌هایی كه معلولان را به كار می‌گیرند آنان را استثمار می‌كنند، دلیل این مساله را اجرا نشدن صحیح قانون از سوی دولت عنوان كرد.

وی ادامه داد: دولت باید حق بیمه معلولان را پرداخت كند. حمایت دولت، معافیت مالیاتی و پرداخت حق جبران عدم كارآیی معلولان می‌تواند مشوقی باشد برای كارآفرینان تا معلولان را با رغبت بیشتری به خدمت بگیرند.

بهزیستی آمار مبهم ندهد

آمار مناسب‌سازی 27 درصدی معابر و اماكن اشتباه است

رییس هیات مدیره جامعه معلولین ایران ضمن اشاره به آمار بهزیستی درخصوص مناسب‌سازی 27 درصدی معابر و اماكن اظهار كرد: این آمار اشتباه است. مناسب‌سازی اماكن تنها در 27 درصد از مراكز دولتی كه در سال 86 به صورت پایلوت در برخی استان‌ها انتخاب شده‌اند صورت گرفته، نه در كل كشور.

به گزارش ایسنا، به نظر می‌رسد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان كه برخلاف نامش چندان جامع نیست و بسیاری از مشكلات این قشر را در خود جای نداده است، با این حال و با توجه به این‌كه تا قبل از سال 83 هیچ قانونی درخصوص معلولان وجود نداشت، تصویب این قانون یك امتیاز مثبت برای معلولان تلقی و باعث خوشحالی این افراد شد تا از این پس مشكلات این قشر با استناد به این قانون رفع شود.

بهزیستی توان كافی برای اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را ندارد

هم‌چنین شهرام مبصر ـ رییس كارگروه تخصصی افراد دارای معلولیت جامعه ایمن شهرداری منطقه 2 تهران ـ نیز در خصوص چالش‌های قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در هشتمین سال پس از تصویب آن با بیان این‌كه متن این قانون خیلی قشنگ است، اما یك ارگان نظارتی بالای سر قضیه نیست، اظهار كرد: نمی‌توان صرفا بهزیستی را مقصر دانست. سازمان بهزیستی به عنوان متولی معلولان قدرت كافی برای اجرای كامل این قانون را ندارد.

وی افزود: این موضوع كه شهرداری‌ها مجاب شوند مناسب‌سازی انجام دهند، دانشگاه‌ها مجاب شوند كه طبق این قانون از دانشجویان پول نگیرید و یا ارگان‌های حمایتی دیگر به رعایت این قانون ملزم شوند، از عهده‌ یك ارگان خارج است.

مبصر ضمن اشاره به چالش‌هایی كه از درون این قانون برمی‌خیزد، اظهار كرد: به عنوان مثال در تبصره 2 ماده 16 آمده است «آن تعداد و یا بخشی از مواد این قانون كه نیاز به اعتبار جدید داشته باشد مادامی كه اعتبار لازم از محل منابع مذكور در این ماده تأمین نگردد اجرا نخواهد شد» كه در این صورت ممكن است هیچ وقت بودجه‌ لازم تامین نشود.

مدیر واحد فرهنگی مجتمع آموزشی نیكوكاری رعد، ضمن این‌كه بازنگری این قانون را اتفاق خوبی دانست، از دولتمردان و نمایندگان مجلس برای اصلاح مجدد آن تشكر كرد و در عین حال گفت: این سوال وجود دارد كه چرا در طول این سال‌ها نباید این قانون نتیجه بگیرد؟

با معلولان بیكار برخورد محترمانه‌ای صورت نمی‌گیرد

مبصر كه خود یك فرد دارای معلولیت است، با بیان این‌كه الزام‌آور كردن قانون جامع حمایت از حقوق معلولان باید جدی گرفته شود، گفت: متاسفانه هم‌اكنون بعضا در سازمان‌های دولتی با لحن محترمانه‌ای با معلولینی كه برای اشتغال به آن مراكز مراجعه می‌كنند برخورد نمی‌شود و بعضا می‌گویند شما توانایی انجام كار ندارید، یا این‌كه غیرمعلولان بیكار هستند، شما برای كار مراجعه كرده‌اید؟

وی ضمن اشاره به شعار امسال به نام «تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی» پیشنهاد كرد: سازمان‌های متولی امر معلولان به‌خصوص سازمان‌های بهزیستی، وزارت رفاه، شهرداری‌ها و ... می‌توانند تسهیلاتی را برای ارایه‌ محصولات تولید شده توسط افراد دارای معلولیت مثل صنایع دستی كه می‌تواند حداقل در تهران به اشتغال بیش از 1500 نفر از معلولان بینجامد، فراهم كنند.

برخی مجموعه‌های تلویزیونی ناخواسته این فرهنگ را جا می‌اندازند كه هركس در زندگی‌اش آدم بدی باشد عقوبت الهی این است كه در نهایت خودش یا فرزندش معلول می‌شود

مبصر با اشاره به ماده 12 این قانون كه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را موظف می‌كند حداقل دو ساعت از برنامه‌های خود را در هفته در زمان مناسب به برنامه‌های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندی‌های معلولین اختصاص دهد، گفت: نه تنها در عمل چنین اتفاقی نیفتاده، بلكه برخی مجموعه‌های تلویزیونی ناخواسته این فرهنگ را جا می‌اندازند كه هركس در زندگی‌اش آدم بدی باشد عقوبت الهی این است كه در نهایت خودش یا فرزندش معلول می‌شود.

وی ضمن انتقاد از این نگرش و با طرح این سوال كه آیا افراد جانباز و ایثارگر نیز كه در راه دفاع از مملكتشان دچار نقص عضو شده‌اند، آدم‌های بدی بوده‌اند؟ افزود: قطعا باید این رویكرد در سریال‌های صدا و سیما تغییر كند. هم‌اكنون در كشور افراد موفق بسیاری مثل وكیل پایه یك دادگستری، جراح، متخصص، برنامه‌نویس كامپیوتر و غیره وجود دارد كه دارای معلولیت هستند. صدا و سیما باید این فرهنگ را جا می‌انداخت كه معلولیت یك نوع زندگی است، اما از سال 83 در این خصوص كم‌كاری كرده است.

به گزارش ایسنا، هم‌چنین علی‌رغم این مساله كه سازمان بهزیستی موظف است در صورت استخدام افراد دارای معلولیت، به كارفرمایان آنها امتیازاتی از قبیل وام و یا پرداخت حق كارفرما بدهد، بعضا كارفرماها به دلیل عدم فرهنگ‌سازی مطلوب، حاضر به ریسك استخدام این افراد نیستند و بالطبع توانمندی‌های افراد دارای معلولیت ناشناخته باقی می‌ماند.

هم‌چنین این كاستی وجود دارد كه به سازمان بهزیستی به عنوان متولی معلولان اختیار کامل داده نشده تا بتواند از حقوق این افراد دفاع و از دستگاهی به دلیل عدم رعایت مفاد قانون شکایت کند.

بنابراین گزارش، ضرورت اصلاح قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در نهمین سال تصویب آن این امیدواری را ایجاد می‌كند تا این بار مجلس شورای اسلامی به نواقص این قانون از قبیل ابهام، تبصره‌های بازدارنده، اختصاص بودجه‌ی مستقل و ... توجه كافی را مبذول بدارد.


برچسب ها: قانون جامع حمایت از معلولین، اشتغال معلولین، آمار مبهم بهزیستی، بی عدالتی،
[ شنبه 11 شهریور 1391 ] [ 06:52 ق.ظ ] [ انجمن معلولین جسمی و حرکتی استان اردبیل ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

انجمن معلولین جسمی و حرکتی اردبیل در سال 1380 تأسیس یافت و بعد از 6 سال فعالیّت در زمینه خدمت رسانی به معلولین با وقفۀ 3 ساله مواجه شد اما با همّت عده ای از معلولان بزرگوار مجدداً فعالیّت خود را از سال 1389 شروع کرده است.

آدرس دفتر: اردبیل - دروازه مشگین – جنب داروخانه قدس و دفتر اسناد رسمی 83
تلفن تماس 3363013 - 0451
ساعت کاری 7/30 الی 14/30
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

.

تماس با ما

فروش بک لینکطراحی سایت