تبلیغات
انجمن معلولین جسمی و حرکتی اردبیل

انجمن معلولین جسمی و حرکتی اردبیل
چه زیباست.....لحظه های تلاش برای موفقیت 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
به پایگاه خبری اینترنتی انجمن معلولین جسمی و حرکتی استان اردبیل چه نمره ای می دهید؟

لینک های مفید
پس گذشت 8سال از تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولان
تجمع جمعی از معلولین کشور مقابل مجلس بار دیگر نگاه ها را متوجه این قشر از جامعه انداخت. قشری که اگرچه همچون سایر افراد حق برخورداری از تمام حقوق طبیعی هر شهروندی را دارا هستند ؛ اما باید برای موضوعی پیش پا افتاده مقابل مجلس تجمع کنند تا شاید بتوانند ...
شفاف :تجمع جمعی از معلولین کشور مقابل مجلس بار دیگر نگاه ها را متوجه این قشر از جامعه انداخت. قشری که اگرچه همچون سایر افراد حق برخورداری از تمام حقوق طبیعی هر شهروندی را دارا هستند ؛ اما باید برای موضوعی پیش پا افتاده مقابل مجلس تجمع کنند تا شاید بتوانند بخشی از حقوق خود را مطالبه کنند.تجمعی که در تازه ترین خبرها از سوی رئیس هیات مدیره انجمن باور در گفتگو با شفاف با قول مساعد ریاست سازمان بهزیستی به پایان رسیده است و ای کاش تنها قول نباشد.

اگرچه تجمع معلولان به دلیل قطع هزینه ایاب و ذهاب آنان از ابتدای اردیبهشت ماه است ولی وقتی پای دردودل آنها می نشینیم ،صحبت ها حکایت از مشکلات بزرگتری دارد.مشکلاتی که همه فکر می کردند با تصویب قانون جامع حمایت از معلولان در مجلس که سال 82 به تصویب رسید خیلی کمرنگ تر خواهد شد ؛اما حالا بیش از 8سال گذشته و هیچ اتفاق مهمی در این حوزه نیفتاده و مشكلات این افراد كم توان روز به روز بیشتر می‌شود.


 
این روزها سالگرد تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولان است. این قانون 16 ماده‌ای، كامل‌ترین سند حقوقی در كشورمان است كه اگر كامل اجرا شود، می‌تواند به احقاق حقوق شهروندی دست كم هفت میلیون نفر معلول در كشورمان كمك كند، اما از سال 1383 تاكنون، بخش‌های فراوانی از این قانون به شكل كامل اجرا نشده است كه یكی از مهم‌ترین‌شان ماده هفت است.

اما سوال اینجاست که مشکل کجاست که با گذشت این مدت طولانی هنوز هیچ کدام از مصوبات این قانون به طور شایسته اجرایی نشده است و معلولین همچنان با مشکلاتی از قبیل بیکاری،بنزین،آموزشی،تردد در شهر و...دست و پنجه نرم می کنند.

سهیل معینی، رئیس هیات مدیره انجمن باور در گفتگو با خبرنگار شفاف می گوید:این قانون اگرچه دست آوردهایی برای جامعه معلولین کشور داشت اما نقاط ضعفی دارد، که بازنگری و تصحیح ان کمک شایانی به اجرای کامل آن می کند.معینی ادامه می دهد :در خصوص ماده هفت قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، که بر اساس آن دولت وظیفه دارد به منظور ایجاد فرصت‌های شغلی برای این قشر از جامعه، تسهیلاتی را فراهم كند؛می توان به جرات گفت که تغییرات کمرنگی صورت گرفته است و مشکل عدم نظارت بر اجرای قانون است.

معینی از مشکلات معلولین می گوید،مشکلاتی که شاید ما در زندگی روزمره خود اصلا به وجود یا نبود آن توجهی نکرده باشیم اما دسترسی به  آن برای یک معلول رویا باشد.او در ادامه شهرداری در ارائه خدمات شهری به معلولین  موفق می داند اما تاکید می کند که کافی نیست.او خواهان رسیدگی بیشتر شهرداری در خصوص رفت وآمد معلولین است .

او در ادامه تخصیص بودجه به بهزیستی از سوی دولت برای تردد معلولین را که به گفته وی جز اصلی ترین مشکلات معلولین است ،در تسهیل شرایط موثر می داند چراکه بهزیستی دیگر مجبور نیست از محل دستورالعمل  عمومی کمک به مدجویان تامین اعتبار کند و مشکلات پیش رو تن معلولین را هر دو سه ماه یکبار بلرزاند که آیا این ماه هم کارت آنها شارژ خواهد شد یا که محکوم به ماندن در خانه خواهند شد.

وی تاكید می‌كند: نبود نظارت نقطه تاریک این قانون جامع است که حضور رئیس‌جمهور در راس این دستگاه‌ها می‌تواند عامل اجرایی خوبی برای مصوبات این قانون باشد چرا كه در این صورت منابع مالی لازم دراین خصوص زودتر به تصویب می‌رسد نظارت قوی‌تری بر آن می‌شود.


اگرچه، رئیس هیات مدیره انجمن باور دردو دل زیادی را از دل جامعه معلولان  به زبان می اورد اما ما با خود فکر می کنیم که اگرچه این روزها بودجه و کسری آن در برخی از بخش ها و سازمان ها ،خرج کردن از جیب یک وزارت در وزارت دیگر و خبرهایی از قبیل تقریبا امری عادی است  اما قطع سهمیه و یا بودجه که باید به معلولین اختصاص یابد امر عادی به نظر نمی رسد و دولت و مجلس باید در این خصوص پاسخی ارائه دهند .اگرچه به قول معینی  دیگر عمر این مجلس به بازنگری و تصویب آن قد نخواهد داد و باید چشم امید به مجلس نهم داشته باشیم.

برچسب ها: تجمع، معلولین، قانون جامع حمایت از معلولین،
[ شنبه 23 اردیبهشت 1391 ] [ 06:46 ق.ظ ] [ انجمن معلولین جسمی و حرکتی استان اردبیل ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

انجمن معلولین جسمی و حرکتی اردبیل در سال 1380 تأسیس یافت و بعد از 6 سال فعالیّت در زمینه خدمت رسانی به معلولین با وقفۀ 3 ساله مواجه شد اما با همّت عده ای از معلولان بزرگوار مجدداً فعالیّت خود را از سال 1389 شروع کرده است.

آدرس دفتر: اردبیل - دروازه مشگین – جنب داروخانه قدس و دفتر اسناد رسمی 83
تلفن تماس 3363013 - 0451
ساعت کاری 7/30 الی 14/30
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

.

تماس با ما

فروش بک لینکطراحی سایت