تبلیغات
انجمن معلولین جسمی و حرکتی اردبیل

انجمن معلولین جسمی و حرکتی اردبیل
چه زیباست.....لحظه های تلاش برای موفقیت 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
به پایگاه خبری اینترنتی انجمن معلولین جسمی و حرکتی استان اردبیل چه نمره ای می دهید؟

لینک های مفید
8 سال پیش به منظور احقاق حقوق معلولان و ارائه تسهیلاتی خاص به این افراد توسط دستگاه‌ها قانون جامع حمایت از حقوق معلولان توسط دولت تدوین و در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. از سال 83 تا کنون اما فقط درصد کمی از مفاد این قانون از سوی دستگاه‌های دولتی اجرا شده‌است. عدم توجه جدی به این قانون باعث شده‌است که زندگی اجتماعی و رفت و آمد معلولان کشور - که جامعه 3 میلیونی از جمعیت 75 میلیونی کشور را تشکیل می‌دهند- همچنان سخت و طاقت فرسا باشد و طومار مصائب این قشر از افراد جامعه کماکان بلند و لاینحل به نظر برسد.
تصویب این قانون در مجلس و ابلاغ آن از سوی دولت در سال 83 بسیاری از معلولان را برای تحقق خواسته‌ها و رفع نیازهایشان امیدوار کرد. این قشر تصور می‌کردند که با اجرایی شدن مفاد این قانون 16 ماده‌ای بتوانند همانند مردم عادی زندگی کرده و از امکانات جامعه بهره‌مند شوند و هیچ وقت فکر نمی‌کردند که سالها بگذرد و قانون جامع حمایت از حقوق معلولان فقط در کاغذ باقی بماند. به گزارش مهر، در سال‌های ابتدایی تصویب این قانون، مسئولان سازمان بهزیستی عدم تخصیص اعتبار کافی را مانع اجرای آن می‌دانستند و عنوان می‌کردند که مجلس باید این بودجه را در اختیارشان قرار دهد. در حالی که براساس این قانون، اجرای کامل آن فقط برعهده بهزیستی نیست و دستگاه‌های مختلفی در اجرای آن دخیل هستند. البته دستگاه‌ها نیز به وظایف خود عمل نکردند و هیچ نهادی نیز وجود نداشت که از آنها بازخواست کند. بهزیستی نیز به موجب همین قانون تکلیفی نداشت مبنی بر اینکه نهادها را ملزم به اجرای آن کند که خود این امر یکی از مشکلات جدی بر سر راه اجرایی شدن قانون جامع معلولان بود بنابراین اینگونه شد که سالها گذشت و این قانون به طور کامل از سوی دستگاه‌ها اجرایی نشد. سرانجام پس از گذشت سالها از تصویب قانون جامع اواخر سال گذشته تازه مسئولان پی به مشکلات این قانون بردند و خواستار بازنگری در آن شدند. حدود 3 ماه است که بازنگری در برخی مفاد این قانون از سوی بهزیستی و کارشناسان آغاز شده و به گفته رئیس سازمان بهزیستی، تا پایان اردیبهشت ماه نهایی می‌شود که البته امیدواریم اینگونه شود و بازنگری قانون و تصویب آن در مجلس نیز نیاز به چندین سال زمان نداشته باشد! مناسب سازی اماکن و معابر شهری یکی از مهمترین مفاد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان است به طوری که براساس ماده 2 آن تمامی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات و شرکت‌های دولتی و نهـــادهای عمومی موظف شده‌اند در طراحی، تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکــن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل کنند که امـکان دسترسی و بهره مندی معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.
مناسب سازی فقط 27 درصد مکان‌های عمومی
این درحالی است که کارشناسان معتقدند بیشترین مشکل معلولان نیز در این بخش است به طوری که بعد از این همه سال هنوز امکان حضور معلولان در اماکن و معابر شهری و سازمان‌ها فراهم نشده‌است. حتی این افراد نمی‌تواند از وسایل نقلیه عمومی نیز برای تردد استفاده کنند. درهمین خصوص رئیس گروه توانبخشی مبتنی بر جامعه سازمان بهزیستی از مناسب سازی فقط 24 درصد از معابر پایتخت برای تردد معلولان خبر داده و عنوان کرد: استان چهارمحال بختیاری با 11 درصد و آذربایجان شرقی با 39 درصد دارای کمترین و بیشترین آمار مناسب سازی بوده‌اند و در این میان سهم استان تهران فقط 24 درصد است. حسین امیرانی گفت: معابر، علائم راهنمایی و رانندگی، مبلمان شهری،‌ حمل و نقل زمینی، هوایی و ریلی از جمله مواردی است که باید برای دسترسی آسان معلولان مناسب سازی شود. براساس پژوهش و نمونه‌گیری که از 9 هزار و 847 مورد فضای آموزشی، بهداشتی، درمانی، اداری، پایانه‌ها، بانک‌ها و همچنین اماکن ورزشی در سال 89 درکشور انجام گرفت، مشخص شد که فقط 6 درصد مبلمان شهری، 7 درصد فضای آموزشی و 27 درصد فضا و مکان‌های عمومی مناسب سازی شده‌اند. اما موضوعاتی مانند اشتغال و اجرای قانون 3 درصد استخدام توسط دستگاه‌ها رعایت نمی‌شود.
از استخدام معلولان سر باز می‌زنند
در یکی دیگر از مفاد این قانون تمامی وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها مجاز شده‌اند تا در استخدام‌های سالانه خود افراد نابینا، ناشنوا و معلولان ضایعات نخاعی واجد شرایط را به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند اما این ماده نیز اجرایی نشده، به طوری که دو سال قبل، یکهزار و 200 معلول در آزمون استخدامی آموزش و آموزش پذیرفته شدند اما این وزارتخانه از استخدام آنان سر باز زد و تاکنون هیچ یک از این معلولان به کار گرفته نشده‌اند. معاون وزارت آموزش و پرورش نیز در آن زمان اعلام کرده بود که افراد سالم و دارای شرایط عادی در این وزارتخانه استخدام می‌شوند که این صحبت خود گویای این امر است که استخدامی در کار نیست.
بازنگری قانون جامع معلولان تا پایان اردیبهشت
رئیس سازمان بهزیستی کشور از اتمام مرحله اصلاح و بازنگری قانون جامع حمایت از حقوق معلولان تا پایان اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: به منظور اجرای کامل قانون جامع حمایت از معلولان که طی چندین سال گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده باید اصلاحاتی در چند ماده آن انجام شود و همچنین مواردی نیز باید به آن افزوده شود. همایون هاشمی افزود: مدت سه ماه است که کمیته‌ای با حضور کارشناسان و متخصصین و همچنین نمایندگان دستگاه‌های مرتبط در سازمان بهزیستی تشکیل شده‌است و هم اکنون در حال تدوین پیش‌نویس اصلاحیه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان هستیم. به گفته وی، پیشنهادات مختلفی در این پیش‌نویس ارائه شده‌است که یکی از آنها این است که وزیر کشور، رئیس کمیته مناسب سازی تعیین شود و همچنین رئیس سازمان بهزیستی نیز به عنوان دبیر کمیته در نظر گرفته شود.

برچسب ها: قانون جامع،
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

انجمن معلولین جسمی و حرکتی اردبیل در سال 1380 تأسیس یافت و بعد از 6 سال فعالیّت در زمینه خدمت رسانی به معلولین با وقفۀ 3 ساله مواجه شد اما با همّت عده ای از معلولان بزرگوار مجدداً فعالیّت خود را از سال 1389 شروع کرده است.

آدرس دفتر: اردبیل - دروازه مشگین – جنب داروخانه قدس و دفتر اسناد رسمی 83
تلفن تماس 3363013 - 0451
ساعت کاری 7/30 الی 14/30
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

.

تماس با ما

فروش بک لینکطراحی سایت