تبلیغات
انجمن معلولین جسمی و حرکتی اردبیل

انجمن معلولین جسمی و حرکتی اردبیل
چه زیباست.....لحظه های تلاش برای موفقیت 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
به پایگاه خبری اینترنتی انجمن معلولین جسمی و حرکتی استان اردبیل چه نمره ای می دهید؟

لینک های مفید
دستگاه کمک راهنمای نابینایان با قابلیت تشخیص اسکناس در كشور ساخته شد.

ابراهیم خوانین‌زاده، طراح این دستگاه در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه یزد، اظهار كرد: کمک راهنمای نابینایان با قابلیت تشخیص اسکناس می‌تواند پول‌های رایج را برای نابینایان تشخیص داده و مقدار پول را برای آنها به صورت گویا اعلام کند؛ با این دستگاه فرد نابینا همیشه از مقدار پول همراه خود مطلع خواهد بود.

وی افزود: نابینایان برای انجام کارهای روزمره اعم از کار با دستگاه‌های خودپرداز و کنترل وسایل الکترونیکی مشکلات زیادی دارند که در این دستگاه سعی شده است، تمامی این مشکلات از بین رفته و همچنین کاربر نابینا و معلول به راحتی بتواند با دستگاه ارتباط برقرار کرده و چگونگی کار با آن را سریع فرا گیرد.

خوانین‌زاده تصریح كرد: در این دستگاه از ماتریس بندهای انگشتان دست استفاده شده که در تمامی انسان‌ها یکسان است. این دستگاه با استفاده از سنسور تعبیه شده بر انگشت شست و با توجه به برخورد آن به بندهای انگشتان دست یک فرمان را برای نابینا انجام می‌دهد.

وی افزود: با این سیستم می‌توان کنترل تمامی وسایل الکترونیکی را به راحتی با بندهای انگشتان دست انجام داد و به صورت شنیداری از وضعیت دستگاه‌ها مطلع شد.

خوانین‌زاده تصریح كرد: در زمان روشن شدن، این سیستم شروع به جستجو می‌کند و دستگاه‌هایی را که قادر به کنترل آن‌هاست، پیدا کرده و به نابینا و معلول اطلاع می‌دهد که می‌تواند چه دستگاه‌هایی را کنترل کند.

خوانین‌زاده گفت: برای ساخت این سیستم روش‌های مختلفی تست شد که مطمئن‌ترین و ارزان‌ترین روش استفاده از دستکشی بود که فرد نابینا یا معلول با استفاده از آن بتواند تمامی کارهای خود را به راحتی انجام دهد.

وی افزود: ایده این اختراع زمانی مطرح شد که در قطار یك فرد نابینا را دیدم كه برای تفكیك پول‌ها از یكدیگر با ابتكار خود، اسكناس هزار تومانی را به شكل مربع و دوهزارتومانی را به شكل مثلث تا زده بود.

خوانین‌زاده در ادامه گفت: با دقیق شدن بر روی اسكناس‌ها در ابتدا متوجه سایز متفاوت بر اساس ارزش ریالی آن‌ها شدم، در ادامه با توجه به این كه رنگ پول‌ها نیز با هم متفاوت است، دستگاه مورد نظر خود را بر اساس این دو ویژگی طراحی كردم، مدار طراحی شده در مورد اسكناس‌های نو و تا نخورده خوب کار می‌کرد. این در حالی بود كه یك فرد نابینا با همه نوع پول سر وکار دارد، چون پول‌ها هم مچاله می‌شوند و هم بعد از مدتی رنگ آنها بنا به دلایل متفاوت دستخوش تغییر می‌شود.

دانشجوی مهندسی الكترونیك دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد افزود: در این مرحله یك مدار با هشت سنسور طراحی شد كه از هشت نقطه رنگ اسكناس‌ها را مورد بررسی قرار داده و مبلغ آن‌ها را به طور دقیق تشخیص می‌داد، اما زمانی كه یك قسمت از اسكناس توسط هر عاملی تغییر رنگ داده باشد، مدار مورد نظر از دقت كافی برخودار نخواهد بود.

خوانین‌زاده خاطرنشان كرد: در مرحله بعد رفع مشكل مربوط به سایز پول در مورد اسكناس‌های مچاله یا پاره شده مد نظر بود؛ در این مورد جعبه‌ای طراحی شد كه بر اساس آن، اسكناس از هر سمت كه وارد این جعبه می‌شد، توسط سنسور مورد نظر گوشه‌های پول بررسی می‌شد؛ به این ترتیب مدار طراحی شده بسیاری از اسكناس‌ها را بدون خطا تشخیص می‌داد.

خوانین‌زاده اضافه كرد: در این مرحله نیز برای تشخیص پول‌های چسب خورده باید راه حلی ارائه می‌شد، برای رفع این مشكل نیز از دوربینی استفاده شد، به این ترتیب تصویر مشاهده شده توسط دوربین با مبلغ اسكناس‌هایی كه قبلا برای سیستم تعریف شده بود، مقایسه و مقدار پول مشخص می‌شد و به سیستم صدا دستور پخش مقدار پول داده می‌شد.

وی با بیان این كه ساخت این دستگاه دو سال به طول انجامیده است، اظهار كرد، به دلیل انجام آزمایش‌های مكرر بر روی دستگاه تا زمان رسیدن به نتیجه مطلوب، ساخت این دستگاه در حدود 800 هزار تومان هزینه در بر داشت.

خوانین‌زاده تصریح کرد: به دلیل نبود حامی مالی نتوانسته‌ام این دستگاه را به بازار عرضه كنم.


[ شنبه 20 خرداد 1391 ] [ 05:20 ق.ظ ] [ انجمن معلولین جسمی و حرکتی استان اردبیل ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

انجمن معلولین جسمی و حرکتی اردبیل در سال 1380 تأسیس یافت و بعد از 6 سال فعالیّت در زمینه خدمت رسانی به معلولین با وقفۀ 3 ساله مواجه شد اما با همّت عده ای از معلولان بزرگوار مجدداً فعالیّت خود را از سال 1389 شروع کرده است.

آدرس دفتر: اردبیل - دروازه مشگین – جنب داروخانه قدس و دفتر اسناد رسمی 83
تلفن تماس 3363013 - 0451
ساعت کاری 7/30 الی 14/30
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.

.

تماس با ما

فروش بک لینکطراحی سایت